हमास निमिट्यान्न पार्ने इजरायली प्रतिबद्धता पूरा होला ?

१८ वर्षअघि गाजा स्ट्रिपबाट पछि हटेको इजरायलले त्यहाँ दुई पटक हमला गरिसकेको छ । कास्ट लिड नाम दिएर उसले पहिलो हमला गरेको थियो ।

बिज्ञापन

सन् २००९ मा १५ दिन स्थलगत रुपमा इजरायलले युद्ध गरेको थियो । यस्तै सन् २०१४ मा ‘प्रोटेक्टिभ एज’ अपरेशन १९ दिनसम्म चलाएको थियो ।

बिज्ञापन

हमासले इजरायल परिधिमा छिरेर बर्बरतापूर्वक हमला गरेपछि इजरायले अहिले तेस्रो पटक गाजामा हमला गरिरहेको छ । प्यालेस्टाइन सशस्त्र समूह हमास विगतको भन्दा बृहत र बर्बर देखिएको छ ।

आफ्ना नागरिक मरेपछि आक्रोशित इजरायलले हवाइ हमला, मिसाइल तथा जलसेनाबाट गाजामा हमला गरिरहेको छ । विगतमा गाजामा हमला गर्दा इजरायलले चेतावनी दिने गर्थ्यो । यसपटक विना चेतावनी धमाधम हमला गरिरहेको छ । विगतमा हमलाअघि उसले आकाशमा लडाकु विमान पठाएर साइरन मार्फत हमलाको संकेत दिन्थ्यो । तर उसले अहिले विना कुनै चेतावनी गाजामा अन्धाधुन्ध आक्रमण गर्दा ९०० प्यालेस्टाइनको ज्यान गएको छ । मारिएकामध्ये अधिकांश निहत्था नागरिक छन् ।

बिज्ञापन

इजरायली राजनीतिक नेताहरुले स्थलगत रुपमा समेत हमलाका लागि सेना पठाइसकेका छन् । यसको उद्देश्य तस्करीका लागि प्रयोग हुने सुरुङ आफ्नो नियन्त्रणमा लिनु हो । हातहतियार तथा खाद्यान्न तस्करीका लागि प्रयोग हुने सुरुङ कब्जा गर्ने इजरायली सेनाको रणनीति छ ।

यस्तै, इजरायली सेनाले सहरी युद्ध गर्न खोजेको छैन । उसको अर्को रणनीति भनेको २० लाख मानिस रहेको गाजा स्ट्रिप नियन्त्रणमा लिनु हो । हमासको अत्याचारलाई ध्यानमा राख्दा यी रणनीति पनि अपर्याप्त रहेको इजरायली सेना बताउँछ । यसले हमासलाई निमिट्यान्न पार्नका लागि अन्य विषयमा ध्यान दिनुपर्ने बताएको छ ।

इजरायली सेनाका प्रवक्ता रिचर्ड हेच भन्छन्, ‘परिस्थिति हामीले सोचेको भन्दा जटिल र पृथक छ । हामी हमासविरुद्ध निकै आक्रोशित छौं । हमासलाई निमिट्यान्न पार्नका लागि हामी सकेजति उपाय अवलम्बन गर्नेछौँ । परम्परागत मान्यता र शैली अबको सैन्य रणनीति हुने छैन । इजरायली नेताहरुले हमासलाई निमिट्यान्न पार्ने कसम खाइसेका छन् ।’

संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि इजरायली प्रतिनिधि जिल्ड आर्डेनले पनि हमास विस्तार हुनै नसक्ने गरी ध्वस्त बनाउनुपर्ने आवश्यकता रहेको बताउँछन् । ‘हिंसात्मक बाटो समाउनका लागि हमासलाई हिम्मत नै आउन नदिने गरी कदम चाल्नु आजको आवश्यकता हो । हिंसा मच्चाउने हमासको सम्पूर्ण शक्ति र पूर्वाधार ध्वस्त बनाउनैपर्छ  ताकी आगामी दिनमा कोहीमाथि बर्बर हमला नहोस् ।’

 

प्रतिक्रिया दिनूहोस्

लोकप्रिय खबर

सम्बन्धित शिषर्कहरु

Designed & Developed by: Gorkhaly Labs